Skip to content

Köp- och leveransvillkor

Köp- och leveransvillkor

 1. Allmänt
 2. Priser och betalning
 3. Fraktsätt och speditörer
 4. Leveranser
 5. Försening
 6. Avbokning
 7. Ångerrätt och retur
 8. Återbetalning
 9. Ej uthämtade paket
 10. Reklamation
 11. Tvist
 12. Personuppgifter

1. Allmänt

Ormstunga.club säljer varor med leverans inom Sverige. För att du skall känna dig trygg i ditt köp är du alltid välkommen att kontakta kontakt@ormstunga.se om du har frågor om din beställning.

Efter att ha beställt från Ormstunga.club förbinder du dig att bevaka din inkorg då all kommunikation rörande din order sker via mail. Du kan alltid följa din beställning via länken i orderbekräftelsen.

Ormstunga förlag AB förbehåller sig rätten att stryka en beställning om särskilda skäl föreligger. Ormstunga förlag AB reserverar sig för slutförsäljning, förseningar, tekniska problem, framflyttning av utgivningsdatum och felaktig artikelinformation.

2. Priser och betalning

Priserna på våra varor anges i svenska kronor inklusive moms. Vi följer Skatteverkets tabell för momssatser.

Vi förbehåller oss rätten att ändra priser utan föregående avisering. Priset som var aktuellt vid ditt beställningstillfälle är det som gäller oavsett om priset går upp eller ned efteråt.

Ormstunga förlag AB samarbetar med Klarna för att kunna erbjuda dig som kund alternativa betalmetoder. Oavsett betalsätt hanteras alla betalningar av Klarna och du väljer mellan fakturabetalning, delbetalning, kortbetalning samt direktbetalning. Betalinformation mailas ut av Klarna i samband med att din beställning skickas från vårt lager. Fakturor har en förfallotid på 14 dagar. Mer information och fullständiga villkor om Klarnas betalsätt hittar du under steg 3 i vår kassa samt hos Klarna.se

3. Fraktsätt och speditörer

Kostnaden för respektive fraktsätt framgår i kassan.

4. Leveranser

Hur snart en vara kan skickas (frakttid ej inräknad) står angiven på respektive produktsida. Av miljöskäl och god service försöker vi alltid att samleverera din beställning. 

5. Försening

Vi gör vårt bästa för att leverera så fort som möjligt, men ibland kan förseningar uppstå. Vi garanterar därför inte leverans till en viss dag och reserverar oss alltid för förseningar. Vi reserverar oss rätten att avboka din beställning om det uppstår problematik med leveranser till oss eller problem med betalningen.

Vid oförutsedda händelser som ligger utanför vår kontroll, Force Majeure, (såsom krig, naturkatastrof, strejk, brand eller utebliven leverans från vår underleverantör) ansvarar Ormstunga förlag AB inte för förseningarna.

6. Avbokning

Varor som finns att beställa är varor som finns i lager hos oss eller vår leverantör. Vi garanterar dock aldrig leverans till en viss dag och reserverar oss alltid för slutförsäljning. Tar en vara slut hos oss eller de leverantörer vi samarbetar med avbokas den från din beställning och levereras inte vid en senare tidpunkt. Vid avbokning skickas den informationen till dig via mail.

7. Ångerrätt och retur

Som kund har du 28 dagars ångerrätt (räknat från att du mottagit varan) enligt lagen om distansavtal och avtal utanför affärslokal.

Om du vill åberopa din ångerrätt ska du meddela oss detta, kontakta oss på kontakt@ormstunga.se eller använd Konsumentverkets standardformulär , inom 28 dagar från det att du mottagit beställningen och utan dröjsmål skicka tillbaka varan till oss.

Följande varor undantas från ångerrätten och kan inte returneras:

– Nedladdningsbara produkter; då de på grund av sin beskaffenhet inte kan återlämnas

– Kodkort/värdebevis

 • Ångerrätten gäller inte defekta eller felaktiga varor då detta istället är en reklamation.

Returnerar du en oanvänd vara med eventuellt tillhörande etiketter och förpackning inom 28 dagar återbetalas hela beloppet. Om varans kvalitet har påverkats till följd av att du som kund har hanterat den mer än vad som är nödvändigt för att undersöka dess egenskaper eller funktioner, kan avdrag på återbetalningen motsvarande varans värdeminskning komma att göras.

Du betalar själv för returen tillbaka. Du kan välja att enkelt skriva ut en retursedel via din leveransbekräftelse till ett fast pris om 59 kronor eller returnera genom att betala direkt på ombudet enligt gällande portotabell hos det fraktbolag du väljer. Klicka på ”Vill du göra en retur?” och följ instruktionerna. Observera att retursedeln endast gäller för den aktuella beställningen.

Lägg varan i dess originalförpackning (om den hade någon). Det är viktigt att du förpackar varan med ett yttre emballage så att originalförpackningen är skyddad, klistra aldrig returetiketten direkt på originalförpackningen. Bifoga en kopia på orderbekräftelsen eller liknande där ordernummer och kunduppgifter framgår. Saknas den informationen i paketet kan vi inte se att returen kommer från dig. Spara alltid kvitto och sändningsnummer som styrker returen tills dess att returen är mottagen av oss.

Returadress:

Ormstunga förlag AB

Forsbyvägen 1B

741 40 Knivsta

För att byta din vara mot en annan returnerar du enligt våra returvillkor och beställer sedan den vara du vill ha istället.

8. Återbetalning

Är beställningen redan betald kontaktar Klarna dig för återbetalning av återstående belopp. Återbetalning sker utan dröjsmål (normalt inom några dagar) från att Ormstunga förlag AB erhållit varan i retur.

Är fakturan inte betald rekommenderar vi att du rapporterar en retur till Klarna för att undvika eventuell påminnelseavgift under tiden det tar för oss att motta och hantera din retur. Det gör du enkelt på klarna.se eller via Klarnas app.

När vi har registrerat returen justeras beloppet och Klarna skickar dig en uppdaterad faktura via mail. Returkostnaden om 59 kronor kvarstår på din betalning eller faktura efter mottagen retur. Om du betalt för frakten från Ormstunga förlag AB så kvarstår även denna när du nyttjar din ångerrätt.

9. Ej uthämtade paket

För ej uthämtade brev eller paket debiterar vi dig för våra kostnader för frakt, returfrakt, administration och hantering, för närvarande 149 kr.

10. Reklamation

När du som kund hämtar ut eller tar emot din beställning ska du omgående kontrollera att emballaget är helt och att innehållet är helt och fungerande. Reklamationsrätten omfattar endast ursprungliga fel och inte t.ex fel orsakade av normalt slitage. Reklamation sker via mail till kontakt@ormstunga.se Bifoga alltid bilder, information om när felet upptäcktes samt utförlig beskrivning av felet. Ormstunga förlag förbehåller sig rätten att i första hand avhjälpa felet, i andra hand omleverans av varan och i sista hand återköp. Reklamation till Ormstunga förlag AB ska göras inom skälig tid efter det att felet upptäckts.

11. Tvist

Tvister ska i första hand lösas i samförstånd med vår kundservice. Om tvisten kvarstår tillämpar Ormstunga förlag alternativ tvistlösning. Det innebär att om du som konsument har ett krav som Ormstunga förlag avslår har du möjlighet att få ärendet prövat av Allmänna Reklamationsnämnden, ARN. Ormstunga förlag AB förbinder sig då att följa ARN’s utslag.

Allmänna reklamationsnämnden, Box 174 101 23 Stockholm. ARN:s webbplats

Du kan läsa mer om alternativ tvistlösning för konsument på EU-kommissionens webbplats

12. Personuppgifter

Det är viktigt för oss att du som kund känner dig trygg när du handlar hos oss. 

Om du beställt åt en annan mottagare utan dennes vetskap kan vi komma att lämna ut ditt förnamn och efternamn för att mottagaren ska känna sig trygg i att hämta ut beställningen.

För frågor kring innebörden av ovanstående eller tillvägagångssätt vid reklamationer, transportskador eller annat, kontakta oss på kontakt@ormstunga.se

Vår webbplatsadress är: https://ormstunga.club.